Dlaczego warto postawić w firmie na Teambuilding?

Pojęcie Teambuilding rośnie w siłę. Jest coraz popularniejszym tematem w dużych firmach jak i w małych przedsiębiorstwach. Dlaczego? Wiele osób kojarzy go z eventami firmowymi angażującymi cały zespół do wspólnego wykonywania różnych zadań. Czy jest tak w rzeczywistości? W pewnym stopniu tak, choć warto spojrzeć na Teambuilding znacznie szerzej.

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną firmę wie, jak ważne i jednocześnie trudne jest zbudowanie zgranego teamu. Sukcesem udanego biznesu są ludzie. Często jednak przez brak współpracy, trudności w komunikacji czy niejasno określony podział obowiązków praca w zespole staje się niezwykle trudna.

Konflikty w zespole mogą wydawać się błahym problemem, jednak mają ogromny wpływ na realizację celów. Bez współpracy pracowników nie ma efektów. Najprostszym przykładem są sporty zespołowe, gdzie cel jest jeden – grupowy. Jeśli chociażby jedna osoba w drużynie piłkarskiej nie będzie współpracować konsekwencje poniesie cały zespół. To samo dotyczy firm, mniejszych lub większych. Żeby osiągnąć sukces i zarobić pieniądze trzeba zbudować prawdziwe relacje między pracownikami.

I tu na pomoc przychodzi teambuilding, definiowany jako wszelkiego rodzaju formy integracji grupy sprawiające, że poszczególni jej członkowie wzajemnie poznają swoje mocne i słabe strony, poznają się nawzajem lub uczą współpracy w zespole. Blog wodoaktywni określił team building działaniem podejmowanym w celu efektywnego wykorzystania członków zespołu.

Team building w tak naprawde polega na zbudowaniu wzajemnego zaufania między członkami zespołu, wyłonieniu lidera, który oprócz kontroli pomoże całemu zespołowi osiągnąć zamierzony cel – wyznacza naturalny sposób pozycję w zespole. Teambuilding to również wytworzenie relacji między pracownikami, w których będzie panowała zdrowa konkurencja – nie powodująca konfliktów, ale motywująca do działania. Co więcej, tak jak pisze personalnyserwis.pl Dobrze przygotowany team – building, uwzględniający potrzeby zespołu, misję Firmy, czy plany HR – daje możliwość połączenia go ze szkoleniem prowadzonym przez trenera szkoleń miękkich lub ultramiękkich.

Teambuilding to nie tylko integracja, to szansa dla rozwoju biznesu, zbudowania wartościowego, dobrze skomunikowanego teamu. Mechanizmy wykorzystywane podczas team buildingu są dzisiaj jednymi z najbardziej skutecznych w budowaniu oraz optymalizowaniu pracy zespołów personalnych.